Blotter to kolejny termin po faktisie stosowany w nomenklaturze perfumeryjnej. Choć nie wszyscy wiedzą, co to jest, regularnie korzystają z z dobrodziejstw tego „wynalazku“.
Co to jest blotter? Do czego służy blotter?
Słowo blotter pochodzi z języka angielskiego i oznacza bibułę i/lub suszkę. W kontekście perfum wyraz ten opisuje papierowy lub tekturowy pasek służący do testowania perfum.
W przeszłości z blotterów korzystali wyłącznie perfumiarze, którzy za ich pomocą tworzyli kompozycje zapachowe. Wraz z rozwojem i komercjalizacją przemysłu perfumeryjnego blottery zyskały na popularności i zaczęły być produkowane na masową skalę. Dziś można je znaleźć w niemal każdej perfumerii. Ale nie tylko. Często stosuje się je również w trakcie warsztatów zapachowych i szkoleń.
Jak wygląda blotter?
„Profesjonalny“ blotter powinien mieć określoną długość (ok. kilkunastu centymetrów), szerokość, grubość i gramaturę. Ważne, aby papier, z którego jest wykonany nie był zbyt cienki – inaczej po popsikaniu go perfumami lub zanurzeniu we flakonie lub fiolce, zrobi się mokry i miękki. Najlepiej, by blotter miał jasny (biały) kolor. W przeciwnym razie nie da się na nim zapisać żadnych informacji, takich jak nazwa perfum, składniki czy cena. Marki takie jak Ramon Molvizar czy Clive Christian posiadają blottery w kolorze czarnym. Choć są miłe dla oka, stanowią idealny przykład na to, że coś, co jest ładne, potrafi być też bardzo niepraktyczne.
W przeciwieństwie do blotterów robionych przez koncerny chemiczne i stosowanych przez perfumiarzy, te, które znajdują się w perfumeriach nie są zbyt dobrej jakości. Przypominają zwykłe kartki papieru – są cienkie i wiotkie, z tendencją do mięknięcia.
Rodzaje blotterów
Najczęściej spotykanymi blotterami w perfumeriach są te o kształcie prostokąta, ucięte w linii prostej (Douglas) lub zakończone szpicem (Jo Malone).
Popularne są również papierki przypominające łezki/krople wody (Mon Credo, Guerlain). Perfumiarze najczęściej używają blotterów w kształcie zbliżonym do pipety. Podobne znajdziemy np. w Sephorze.
Istnieją również inne – znacznie ciekawsze formy blotterów. Niektóre z nich są naprawdę urocze. Ale to temat na odrębny artykuł.
Testujecie perfumy za pomocą blotterów? Znaliście wcześniej to określenie? Dajcie znać w komentarzach!