W istocie tak właśnie jest. Różnice te ujawniają się już w kilka dni po urodzeniu. Dziewczynki zwracają większą uwagę na zapachy i poświęcają więcej czasu na ich wąchanie niż chłopcy. To, że mężczyźni i kobiety różnią się zdolnościami węchowymi potwierdzono wielokrotnie w licznych badaniach z uwzględnieniem przedstawicieli różnych kultur. Wynika z nich, że kobiety wyczuwają zapachy o niższych stężeniach niż mężczyźni. Lepiej radzą sobie również z przypisywaniem do nich nazw. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne.
Dlaczego kobiety mają lepszy węch niż mężczyźni?
1. Ewolucja
Antropologowie twierdzą, że różnice te mają podłoże ewolucyjne. W przeszłości, gdy o bycie decydowały zdolności łowiecko-zbierackie, węch umożliwiał właściwą selekcję owoców i warzyw. To właśnie dzięki niemu kobiety były w stanie odróżnić te dojrzałe od zepsutych, unikając tym samym niebezpieczeństwa zatrucia.
2. Umiejętności werbalne
Wyższość kobiet w zakresie węchu wynika również z ich większych kompetencji werbalnych, dzięki którym uzyskują one lepsze wyniki w testach na zapamiętywanie i rozpoznawanie zapachów.
3. Hormony
Kolejnym czynnikiem są hormony. Wyczulenie na aromaty zmienia się u kobiet w różnych fazach cyklu miesiączkowego, osiągając najwyższy poziom w okresie owulacji. Wzrasta również w okresie ciąży, kiedy hormony wytwarzane przez łożysko powodują powstanie nowych połączeń neuronowych. Wyostrzenie węchu i związane z tym często mdłości to jedne z pierwszych objawów ciąży – wrażliwe powonienie najbardziej doskwiera w pierwszym trymetrze ciąży. Nadwrażliwość na zapachy jest naturalna dla kobiet w ciąży, choć każda przyszła mama odczuwa ją inaczej.
Należy również pamiętać o tym, że kobiety poświęcają więcej uwagi higienie i pielęgnacji. W badaniach ujawniają one często negatywne nastawienie do zapachów własnego ciała (woń menstruacji, wydzieliny z pochwy itp.), podczas gdy mężczyźni chętniej interpretują naturalny zapach potu jako synonim męskości. M.in. właśnie dlatego kobiety są bardziej wyczulone na zapachy i - co za tym idzie - mają lepiej wytrenowany węch.
Co ciekawe, o tym jak bardzo zapachy wpływają na atrakcyjność, mężczyźni zdają się pamiętać głównie wtedy, gdy uwodzą kobiety. Ich zainteresowanie pachnidłami wzrasta wówczas w ekspresowym tempie*. Tymczasem na co dzień często zdają się oni to lekceważyć, prezentując światu swoje przepocone pachy czy brudne stopy ;-)
*Ostatnio zwrócił się do mnie z prośbą pewien nieznajomy, prosząc mnie o doradzenie uwodzicielskich perfum na randkę. Po kilku dniach odezwał sie ponownie, przekazując mi informację, że misja zakończyła się sukcesem. Ponadto kobieta stwierdziła, że świetnie pachnie ;-)
Na szczególną uwgę zasługuje fakt, że mimo teoretycznie lepszej zdolności kobiet w zakresie rozpoznawania zapachów, świat perfum zdominowany jest przez mężczyzn. To właśnie oni stanowią nadreprezentację w zawodzie perfumiarza.