10 ciekawostek na temat Cypru:
- Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
- Liberalnym pod względem gospodarczym Cyprem rządzi... komunistyczna Postępowa Parta Ludzi Pracy.
- Stolica Cypru – Nikozja jest jedyną na świecie stolicą podzielona między dwie narodowości.
- Na Cyprze znaleziono szczątki najstarszej perfumerii na świecie.
- Cypr jest siedliskiem tysięcy kotów.
- Cypryjczycy lubią futra.
- Na południowy wschód od Cypru znajduja się ruiny Atlantydy.
- Na Cyprze urodziła się mityczna grecka bogini piekności i płodności – Afrodyta.
- Przed zawarciem związku małżeńskiego Cypryjczycy muszą zrobić sobie testy krwi na wzajemne pokrewieństwo.
- Cypryjskie kluby go-go to w istocie... domy publiczne.
1. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
Lewostronny ruch na Cyprze to pozostałość po okresie intensywnej kolonizacji tej wyspy przez Wielką Brytanię. Mimo że wyspa w 1960 roku uzyskała niepodległość i dziś stanowi odrębny kraj- Republikę Cypru, w dalszym ciągu znajdują sie na niej brytyjskie bazy wojskowe.
Równie ciekawy (jesi nie ciekawszy) jest fakt, że głównym środkiem transportu na wyspie jest samochód. W trakcie całego swojego pobytu na Cyprze może raz widziałam autobus (zazwyczaj jeżdzą nimi imigranci z Bangladeszu). Samochód to na Cyprze nie tylko oznaka statusu (widziałam tam wiele mercedesów – zakładam, że marka ta cieszy się tam dużą estymą), ale również niezbędne wyposażenie każdego „gospodarstwa“. Ludzie nie tylko jeżdzą nimi do pracy czy zawożą nimi dzieci do szkoły, ale również jeżdżą nimi na zakupy, nawet jeśli sklep znajduje się kilkaset metrów od ich miejsca zamieszkania. Niektórym może się to wydawać dziwne, ale biorąc pod uwage fakt, że jest tam niezmiernie gorąco, to każde wyjście z klimatyzowanego mieszkania, choćby po zakupy, to prawdziwa udręka.
Jeszcze dziwniejszą rzeczą w kontekście samochodów są ich rejestracje – z przodu białe, a z tyłu żółte (auta z wypożyczalni mają z kolei czerwone). Nie wiem, czemu to ma służyć, ale jest to dość niecodzienny widok, zwłaszcza dla takich osób jak ja, przyzwyczajonych do jednolitych tablic rejestracyjnych.
Przednia biała tablica rejestracyjna
Żółta tylna tablica rejestracyjna
Wypożyczony samochód z czerwona rejestracją/ Cypr
2. Liberalnym pod względem gospodarczym Cyprem rządzi... komunistyczna Postępowa Parta Ludzi Pracy.
Logo cypryjskiej Postępowej Partii Ludzi Pracy (AKEL)
Lewostronny ruch to nie jedyna spuścizna po brytyjskiej kolonizacji Cypru. Również część miejscowego prawa oparta jest na brytyjskich rozwiązaniach. Między innymi właśnie dlatego Cypr posiada dobrze rozwiniętą, liberalną gospodarkę. Do niedawna państwo to było rajem podatkowym dla przedsiębiorców. Do dzisiaj pozostajem jednym z krajów o najniższych podatkach w Europie. W kontekście tych danych aż trudno nadziwić się temu, że rządzącą aktualnie partią jest na Cyprze... komunistyczna Postępowa Parta Ludzi Pracy (AKEL) ;-)
3. Stolica Cypru – Nikozja jest jedyną na świecie stolicą podzieloną między dwie narodowości.
Cypr - podział kraju
Rdzennymi mieszkańcami Cypru (czyli autochtonami) są Cypryjczycy greccy i Cypryjczycy tureccy. Trzy lata po wspólnym krwawym wywalczeniu niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1960 roku nastąpił początek jeszcze krwawszej wojny domowej pomiędzy tymi dwoma cypryjskimi narodami, który zakończył się podziałem kraju na część północną (turecką) i południową (grecką). Wszyscy Cypryjczycy greccy mieszkający na północy musieli, pod groźbą rozstrzelania, opuścić swoje domostwa i udać się na południe. Analogicznie wyglądała sprawa Cypryjczyków tureckich. Granica pomiędzy częścią grecką a turecką przebiega m.in. przez Nikozję – stolicę Cypru, przez co Nikozja pozostaje jedyną podzieloną stolicą na świecie od czasów upadku muru berlińskiego. Żeby przemieścić się z jednej strony na drugą, trzeba okazać paszport. Napiętą sytuacje panująca na Cyprze miało zniwelować przystąpienie Cypru do Unii Europejskiej, jednak ze względu na problemy ostatecznie do UE wstąpiła jedynie grecka część wyspy.
4. Na Cyprze znaleziono szczątki najstarszej perfumerii na świecie.
W 2005 roku na Cyprze, na powierzchni liczącej ok. 4 tys. metrów kwadratowych archeolodzy odkryli szczątki pierwszej perfumerii, zniszczonej w trakcie trzęsienia ziemi w 1850 roku p.n.e. Odkryto wówczas również pierwsze perfumy sprzed 4 tysięcy lat. Znaleziono je wraz z całą aparaturą do wykonywania perfum, na którą złożyło się w sumie ok. 60 różnych przedmiotów wśród których znalazły się m.in. butle, misy i lejki.
5. Cypr jest siedliskiem tysięcy kotów.
Torba na zakupy z kotami znaleziona w jednym z cypryjskich sklepów
Na Cyprze jest mnóóóóstwo kotów. Sprowadzono je na Cypr celem pozbycia się jadowitych węży, które były zmorą mieszkańców tej wyspy. Dzisiaj jest ich na wyspie tysiące, szwendają się dosłownie wszędzie: na plaży, osiedlach mieszkaniowych, restauracjach. Natknąć się na nie można nawet w kontenerach na śmieci ;-) I nikt nie zwraca na nie najmniejszej uwagi. Widać, że Cypryjczycy są do nich przyzwyczajeni. Obecność kotów zdaje się im w ogóle nie przeszkadzać.
Mimo że większość kotów jest „bezdomna“, to jednak zwierzęta te wyglądają na bardzo zadbane. Wszystkie są do siebie bardzo podobne, różnia się tylko umaszczeniem. W Internecie znaleźć można informacje, że koty te wyglądem przypominają persy, tymczasem jak dla mnie to zwykłe kociaki, które w Polsce zwykliśmy nazywać dachowcami ;-)
Cypr to już druga wyspa, na której spotkałam tak dużą liczbę kotów. Pierwszą była wyspa Rodos, ale tam koty wyglądają po prostu strasznie – zaniedbane, zakrwawione, poobijane. Aż żal na nie patrzeć.
Kot wylegujący się na jednej z cypryjskich plaż
Kot wylegujący się na trawie
Kot wylegujący się pod palmą
Rudy kot/ Cypr
Kot w jednej z cypryjskich restauracji
cypryjskie koty nad morzem ;-)
6. Cypryjczycy lubią futra.
Przez kilka miesięcy w roku na Cyprze panują prawdziwe upały. Temperatury sięgają wówczas nawet 50 stopni Celsjusza. Nic dziwnego zatem, że gdy nadchodzi „zima“, a wraz z nią temperatury osiagające około 20 stopni Celsjusza, Cypryjczykom robi się zwyczajnie zimno. Jeśli dodac do tego fakt, że większość mieszkań nie posiada ogrzewania, a jedynie klimatyzację, łatwo o to by domyslic się, dlaczego Cypryjczycy tak bardzo lubią futra. Szczerze Wam powiem, że nigdzie indziej do tej pory nie widziałam tak wielu sklepów z futrami jak tutaj. Warszawa się do Cypru pod tym względem nawet nie umywa (choć powinna, zważywszy na klimat). Jednak witryny sklepowe z obwieszonymi grubymi futrami manekinami, kontrastujące z panującymi tu w tej chwili upałami wyglądają co najmniej komicznie ;-)
7. Na południowy wschód od Cypru znajdują się ruiny Atlantydy.
Położenie Atlantydy (ang. Atlantis City) według Roberta Sarmasta
Tak przynajmniej uważa Robert Sarmast, amerykański poszukiwacz zaginionego miasta. Badania dna morskiego przy użyciu sonaru, przeprowadzone niedawno pomiędzy wybrzeżem Syrii a Cyprem wykazały, że ok. 1500 metrów pod powierzchnią ziemi znajdują się struktury, które mogą przypominać ruiny słynnej Atlantydy.
8. Na Cyprze urodziła się mityczna grecka bogini piękności i płodności – Afrodyta.
Narodziny Wenus - obraz Sandro Botticelli
Według mitologii Afrodyta narodziła się z piany morskiej u wybrzeży Cypru. Dlatego też to właśnie ta wyspa stała się głównym miejscem kultu tej bogini. W miejscowości Pafos znajduje się tzw. Skała Afrodyty. Legenda głosi, że każdy, kto opłynie ją 10 razy, zmłodnieje o 10 lat :-) Tradycją jest wyszukiwanie na pobliskiej plaży kamieni i układanie ich na kształt serc (pamiętacie czasy podstawówki)? ;-)
Skała Afrodyty na Cyprze
Ze względu na Afrodytę Cypr zwykło się nazywać „wyspą miłości“. Pewnie właśnie dlatego spotkać tu można tak wielu gejów ;-) Swoją drogą to wiedzieliście, że w żyłach jednego z najsłynniejszych gejów na świecie- George‘a Michael’a płynie cypryjska krew (ojciec piosenkarza był Cypryjskim grekiem)?
George Michael
9. Przed zawarciem związku małżeńskiego Cypryjczycy muszą zrobić sobie badanie krwi.
Badanie krwi jest obowiązkowe. Jego celem jest sprawdzenie, czy któraś z osob chcących wstąpić w związek małżeński choruje na poważną chorobę genetyczną zwaną talasemią (tzw. anemia śródziemnomorska). Wykrycie talasemii u któregokolwiek z przyszłych małżonków uniemożliwia wzięcie ślubu.
10. Cypryjskie kluby go-go to w istocie domy publiczne.
Na Cyprze znajduje się mnóstwo klubów go-go. W przeciwieństwie do swoich polskich odpowiedników, cypryjskie kluby go-go to w istocie domy publiczne, w których każdy ma prawo poprosić kobietę o tzw. „happy ending“, jak zwykli mówić właściciele tych specyficznych lokali ;-)
Poniżej zrobione przeze mnie zdjęcie jednego z cypryjskich klubów go-go – piękna kolorystyka, nieprawdaż? ;-) Choc i tak najbardzeij podoba mi się jednak hasło reklamowe: "10 new beautiful dancers and 1 fat ugly virgin" hahaha :-)))
Klub go-go na Cyprze
Polski akcent
A teraz wisienka na torcie: mój znajomy, który od kilku lat mieszka na Cyprze twierdzi, że od momentu jak mieszka tu kilka lat spotkał tylko 2 razy żebraków - okazało się że w obu przypadkach byli to... Polacy :-D
Mam nadzieję, że powyższy tekst przypadł Wam do gustu i przybliżył Wam nieco specyfikę Cypru. Dajcie znać, co o nim sądzicie :-) Może Wy słyszeliście o tej wyspie coś ciekawego, co warto by było opisania, a czego w tym tekście zabrakło?
Buziaki :*
PS Jutro zapraszam na fotorelację z Cypru :-)))