Nie wiem, jak to się stało, że nigdy wcześniej nie słyszałam o tym filmie. Informacja o nim nie znalazła się na żadnym z polskich blogów o perfumach ani też na żadnym z forów internetowych poświęconych tej tematyce.
Wizyta w największej perfumerii na świecie
Reżyserka filmu – dziennikarka Amélie Develay na początek udaje się do największej perfumerii na świecie, mieszczącej się na Champs-Elysees w Paryżu, którą rocznie odwiedza 6 mln gości – dokładnie tylu, co wieżę Eiffla. Ukazuje również kulisy pracy tzw. spraygirls. Polecam - zwłaszcza fragment, w którym jedna z konsultantek opowiada klientce o perfumach Lola Marca Jacobsa ;-)
Wywiad z Jean-Claudem-Elleną
Następnie Amélie Develay udaje się do Grasse – europejskiej mekki perfumiarzy. To tu, w wiosce na jednym ze wzgórz Riwiery Francuskiej, w modernistycznej willi swą siedzibę ma Jean-Claude Ellena - jeden z nasłynniejszych nosów na świecie. Kiedyś niezależny twórca perfum (tworzył dla takich marek jak YSL, Lalique, Sisley czy Bvlgari), a od 2004 roku oficjalny nos domu mody Hermes. Odkąd pracuje on w firmie, dochody działu perfumiarskiego wzrosły w niej ponad dwukrotnie. Dziennikarka przeprowadza z Elleną wywiad, w którym dowiaduje się min. jak tworzy on kolejne zapachy:
„Jestem pisarzem zapachów. Zapachy to moje słowa. Łącząc je tworzę zdania, z których powstaną perfumy. Każde perfumy są jak opowiadanie” – mówi.
Skomponowanie nowych perfum zajmuje mu około roku. Jean – Claude najpierw je sobie wyobraża i zapisuje ich recepturę. Potem jego asystentka przeprowadza próby laboratoryjne (niekiedy setki dla jednego zapachu !) – dopóty, dopóki nie będzie on doskonały.
Film przedstawia również kulisy pracy Elleny, w tym podróże, jakie odbywa on w poszukiwaniu idealnych składników dla swoich perfum. Ukazuje także spotkanie perfumiarza z kierownictwem Hermesa w Paryżu, podczas którego zapadają kluczowe decyzje dotyczące nowego zapachu.
Laboratoria Chanel
Dziennikarka odwiedza również laboratorium Chanel, w którym mieści się sejf skrywający najpilniej strzeżoną tajemnicę marki – oryginalną recepturę najsłynniejszych perfum świata –Chanel no. 5, stworzoną w 1921 roku przez Ernesta Beaux na zamówienie samej Coco Chanel.
Jednym z kluczowych komponentów receptury słynnych perfum jest jaśmin z Grasse, nazywany również swojskim jaśminem. To jednocześnie jeden z najdroższych surowców w perfumiarstwie – za 20 kg ekstraktu uzyskiwanych z 7 ton kwiatów jaśminu należy zapłacić… 300 tysięcy euro. Składnik ten jest tak cenny, a dochód ze sprzedaży słynnych perfum tak wielki, że Chanel zagwarantowała sobie wyłączność na jaśmin uprawiany w Grasse. Film ukazuje, w jaki sposób dochodzi do powstania ekstraktu. Przedstawia również właściciela upraw jaśminu oraz sposób zbierania kwiatów. Ten fragment jest dla mnie bez wątpienia jednym z najciekawszych w całym filmie.
Szkolenia Chanel
Ponad połowę rocznego obrotu Chanel stanowią perfumy i kosmetyki. Ogromną rolę w ich sprzedaży odgrywa reklama. Konsultantki pracujące w perfumeriach przechodzą specjalne szkolenia, podczas których uczą się odpowiednich gestów i słów, jakie należy wymawiać, aby sprzedać słynne perfumy. Dzięki dziennikarce mamy możliwość uczestniczenia w jednym z nich.
Wywiad z Nicolas Ghesquière i Charlotte Gainsbourg
W filmie znalazł się również ciekawy wywiad z Nicolas Ghesquière, dyrektorem kreatywnym Balenciagi oraz francuską aktorką i piosenkarką Charlotte Gainsbourg – twarzą najnowszego zapachu marki - Balenciaga Paris. W trakcie wywiadu aktorka wypowiada następujące słowa:
„Nie używam perfum. Nie znam się na tym”.
Mina Ghesquière i jego próba wybrnięcia z sytuacji - bezcenne ;-)
Co jeszcze?
To wszystko to jedynie mała część tego, co możecie zobaczyć w filmie. Dodatkowo znalazły sie w nim również: wywiad z Francois Demachy (nosem Diora), Albertą Ferretti oraz relacja z wizyty Amélie Develay w jednym z francuskich studiów perfum, w którym to za 75 Euro można stworzyć swoje własne perfumy.
Gorąco polecam!
Tytuł filmu: Film Perfumy Francuska Finezja (oryg. Perfume. La French Touch!)
Rok powstania: 2010 rok
Reżyseria : Amélie Develay
Czas trwania: 53 minuty
Film z polskim lektorem można obejrzeć na portalu vimeo